23 Ekim 2013 Çarşamba

kitap- Çatıdaki Pencere- Jose SARAMAGO

Yazar ayları kapsamında daha önce Kabil ve Bütün İsimler adlı kitaplarını okuduğum yazarın  Çadıdaki Pencere adlı kitabını okudum.

 
kitabın ilginç bi geçmişi var aslında. Yazar bu kitabı 1940-50 yılları araında yazıyor ve yayınevine teslim ediyor. yayınevinden olumlu ya da olumlu bir cevap gelmiyor. bu olay üzerine yazar uzunca bi süre yazmıyor.
aradan yıllar geçiyor yazar artık başka kitaplarıyla tanınıyorken , 89 yılında yayınevinden bir mektup geliyor. "taşınma esnasında kitabınızın taslağını bulduk ve yayınlamak istiyoruz" diye. yazar bunu kabul etmiyor ve "en azından ben ölene kadar bu kitabı yayınlamayacağım" diyor.
ve bu kitap yazarın ölümünden sonra yayınlanabiliyor ancak.

kitabın konusuna gelicek olursam ; bir apartmanda yaşayan ailelerin hayatlarını anlatıyor. anlatım o kadar içtenki her ailedeki her bireyi tüm duygularıyla tüm yönlei ile tanıyoruz.
anlatacak çok da birşey yok aslında ama sıcacık bir dille yazılmış samimi bir kitap. okumanızı kesinlike tavsiye ederim.

22 Ekim 2013 Salı

kitap-Çember Serisi-Ted DEKKER4 kitaplık çember serisinin 20 gün gibi bir sürede bitirdim. 2000 den fazla sayfayı uzun zamandır bu kadar hızlı okumamıştım:))
adından da anlaşılacağı gibi döngüsel bir kitap.ister siyahtan başlayın diyor yazar ister yeşilden. ama ben yazım sırasına göre gitmeyi mantıklı bulduğum için önce siyahtan başladım.
kitabın konusu şöyle: Thomas Hunter adında bir genç rüyada olduğu zamanlarda başka bir gerçeklikte uyanır. orda rüyada olduğunda ise bu dünya da uyanıktır. önceleri kimseyi inandıramasa da kısa sürede kardeşi Karayı ikna eder. Thomas'ın ideaları çok ciddidir. gelecekte öğrendiğine göre, Günümüz dünyasında Raison türü denilen bir aşı mutasyona uğrayarak ölümcül bir virüse dönüşecek, çok tehlikeli insanların eline geçecek ve dünyanın sonunun gelmesine sebep olacaktır.
kısa sürede Thomas günümüz dünyasında içinde devlet başkanlarının da olduğu bir yandaş grubu oluşturup virüsle ve kötü adamlarla mücadele etmeye başlar. tabi bi yandan da diğer dünyada da kötülüklerle mücadele eder. orda çok güçlü bir komutandır.
açıkçası sürükleyici bir kitap olmasına rağmen beni tatmin etmeyen noktalar çok. özellikle bir yerinde bir mantık hatası olduğunu düşünüyorum.
  

 

8 Ekim 2013 Salı

G.A.D............................15 ve bir foto


çarşamba pazarından aldığım taytlar:)) erkek adam tayt giymez diyerekten büyük büyük aldım çocuklara pijema gibi giysinler diye:)) manzara çok komik ama.

bi yerde kurbağa resmi gören Ali Deniz;
- bak anne kurbağa, kurbağa yeşil olur. ben kurbağadan korkmam ama kaplumbağadan korkarım.
ben;
- aaa neden kaplumbağadan korkuyosun?
Ali Deniz;
- büyüyünce korkmam anne
............................

elindeki kakaolu sütü dolmuşta açmak isteyince ben;
- olmaz Ali Deniz dökülebilir, inince içersin
Ali Deniz;
- dökmem anne yütfen
ben;
- tamam ama dökersen napıyım sana?
Ali Deniz;
- gıdıklarsın anne
ben;
- olmaz başka bi ceza olmalı
Ali Deniz;
-tamam yavaşça vurursun ama yavaşça:))
.........................................................

Savaş: Senin kız kardeşinin eşi( burda yeni evlenen kardeşimin ismini söylüyo tabi)  benim kayincom mu oluyo?
Ben: hayir siz bacanaksiniz.
Savas:peki benim kayincom kim?
Ben: senin kayincon olmicak çünkü benim erkek kardeşim yok
Savaş: yapmaa beee...
( gercekten üzüldü garibim)


Okuma Şenliği 3. ay raporu, ve finalllll:))

1- Canımın istediği kitap- Lukata - Bekir Sıtkı SEZER - 175 sayfa - Koleksiyon Yayıncılık - 5 puan

2-150 sayfadan az kitap - Kappa - Ryunosuke AKUTAGAVA - 77 sayfa - Boğaziçi Üniversitesi Yaynıevi - 5 puan

3-Esas mesleği yazarlık olmayan birinin yazdığı kitap - Menekşeler Atlar Oburlar- Hüsnü ARKAN-Kırmızı Kedi- 206 sayfa-20 puan

4-Türü kurgu olmayan kitap- Edebiyat Mutluluktur- Zülfü LİVANELİ- 240 sayfa - Doğan Kitap-20 puan

5-400 sayfadan uzun bir kitap- Spinoza Problemi- Irvin D. YALOM- 445 sayfa- Kabalcı - 25 puan

............................................................................................................................................................
buraya kadar 75 puandı

6- Hiç görmediğim bir ülkede olayların geçtiği bir kitap -Serap- Necip Mahfuz-320 sayfa- hitkitap-20 puan

7-Kendi doğum yılımda doğan veya ölen bir yazar tarafından yazılmış bir kitap. Asal Sayıların Yalnızlığı- Paolo GİORDANO-292 sayfa- Doğan Kitap- 30 puan

8-Romanın yazarı veya karakterlerinden birinin adı veya soyadı kendisininkiyle aynı olan bir kitap- Işık Bahçeleri-Amin MAALOUF-238 sayfa-Yapı Kredi Yayınları-25 puan

9-Yasaklanmış bir kitap- Cesur Yeni Dünya- Aldous HUXLEY-333 Sayfa- İthaki Yayınları-15 puan

..........................................................................................................................................................
bu ayda 90 puan toplamışım


10-Kendisi dışında herkesin o kitabı okuduğunu düşünüp sonunda okuduğum kitap- Düğümlere Üfleyen Kadınlar-Ece TEMELKURAN-471 Sayfa- Everest Yayınları-15 Puan

11-Adında renk olan kitap- Çember Serisi- Siyah- Ted DEKKER-608 Sayfa-Martı Yayınları-10 Puan

12-Bir serinin ilk kitabı dışındaki bir kitap- Çember Serisi- Kırmızı-Ted DEKKER- 600 Sayfa- Martı Yayınları-10 Puan
...............................................................................................................................................................
son ay topladığım puan 35

tüm kitaplarımı bitirip 200 puanı tamamlamış bulunmaktayım:)))
darısı başka etkinliklerin başına...